Kitarriga alustamine ja harjutamine

Kitarr on lahe! Tahaks ise ka mängima õppida. Soovin osata seda või toda ilusat lugu. Seda ma nagu tean, et harjutama peab, aga mida, mis järjekorras ja kuidas saan aru, et üldse õigesti teen midagi? Selles postituses jagan nippe, kuidas oma kitarrimängu oskust, eriti alguses, arendada ja õiges suunas juhtida.


1. Võtan pilli kotist välja!

Kõige tähtsam asi kitarri õppimise ja harjutamise juures on pill kotist välja saada. Ei ole tähtis koostada keerulisi harjutamise graafikuid. Pole oluline ka kindel aeg pilli taga olla. Esimene eesmärk võiks olla see, et võtan igapäevaselt kitarri välja ja teen sellega midagi. Kui olen harjunud pilli välja võtma, siis enda harjutama saamine on juba lihtne. Kitarrimäng saab selgeks ühe harjutuskorra kaupa.

Loe lisa: Pillimängus edasi arenemiseks on arvatust vähem vaja harjutada; Pole aega kitarri harjutada? 3 nõuannet, kuidas harjutamiseks aega leida; Tee viie minutini päevas; Kuidas ennast iga päev harjutama saada?; Kui palju tuleks üldse harjutada?

2. Sean endale eesmärgid.

Mõtlen selle ĂĽle, mida tahan sellest kitarrimängust ĂĽldse saada. Kas on mingid kindlad lood, mida soovin selgeks saada? Kas on mingid laulud, mida soovin õppida kitarril saatma? Mis on minu mänguoskuste ideaal? Kas ja kui jah, siis kes on mu eeskujud? Mis muusikastiili tahan kitarril viljelema hakata? Kui mul on hea vastus kĂĽsimusele, “miks õpin kitarri?”, siis on lihtne ka ennast harjutamas hoida.

3. Mida ma õpin ja millest alustan?

Erinevaid stiile ja tehnikaid on palju. Hea tehniline põhi aitab õigesti õppida ja harjutada. Iseõppijate suurim mure on see, et õppematerjale, küll leidub, aga neid õiges järjekorras läbi töötada ei osata. Enda progressi on ise keerulisem hinnata ja keerukatele muredele on üksi raskem lahendusi leida. Ka õiget mänguasendit on ise väga keeruline saavutada.

Heade baasteadmiste jaoks soovitan läbida kasvõi mõne veebikursuse või võtta mõned kitarritunnid. Kui rahaliselt ei kannata iganädalaselt tunnis käia, siis on alati õpetajaid, kelle juures nii-öelda vajaduspõhiselt käia. Õpetaja vaatab tunnis üle mänguasendi ja mängutehnika ning annab juhiseid nende parendamiseks. Lisaks annab õpetaja pikemaks ajaks lugusid ja harjutusi ette, et õpilane saaks rahulikult omas tempos õppida ja harjutada.

Loe lisa: Kuidas valida esimest kitarri ja millist lisavarustust on vaja, et õppimist alustada?; Kus kitarri harjutada ja millist istet valida?; Esmane klassikalise kitarri terminoloogia; Kitarri häälestamine; Õige mänguasend; Mängutehnika: parema käe asend; Parema käe käsivarre ülesanne; Parema käe sõrmedega õige mänguliigutus; Noodid kitarril; Kitarri akordid; Kitarri eratunnid; Kitarri kodu kitarrikursus

Kitarri kodu kanal

4. Tehnika on oluline, aga harjutused ei tohiks olla tĂĽĂĽtu lisakohustus.

Minu soovitus on iga harjutuskorra alguses mängida kasvõi natukene kõige olulisemaid harjutusi. Enamasti on nendeks lemmikharjutus, arpedžod ja deetsimid. Neid mängides keskendun täielikult mänguliigutuste tehnilisele puhtusele. See on nagu õige jalaga voodist välja astumine. Kui teen kasvõi natukene hästi korralikult harjutusi enne lugusid, siis lugude mängimise ajal on mu tehnika parem.

Tuim heliredelite mängimine on tĂĽĂĽtu ja ei pruugi ka vajalik olla. Kui konkreetses kitarripalas on palju mingi konkreetse helistiku heliredeli käike, siis on tõepoolest hea enne seda lugu vastavat heliredelit harjutada. Sama käib ka spetsiifilisemate harjutuste kohta – teen siis, kui kindlas loos vaja on.

Loe lisa: Lemmikharjutus; Kitarri arpedĹľod; Deetsimid; Kui palju ja milliseid harjutusi teha?

5. Muusikateooriat ehk solfedžot võiks ka natuke tunda.

Kõige olulised muusikateooria teadmised on: noodijoonestiku tundmine, rütmide tundmine, dieeside ja bemollide põhimõtete mõistmine, arusaam helistikest.

Loe lisa: Dieesid ja bemollid kitarril

6. Naudi seda mida teed!

Oluline on meeles pidada, et kitarri mängimine peaks olema lõbus ja nauditav. Küsin õpetajalt ja otsin ise lugusid, mis mulle meeldivad. Koostan omale pühapäevakausta, et vanu lemmikuid meeles hoida ja neid jälle mängida.

Hoia peas lugude varu. Kuidas? Miks?

Veel lisalugemist: Number 1 Talendi raamat; Noodid on segi või kadunud? Siin on lahendus!; Kitarri kodu Youtube’i kanal; Lehed, kust leiab vabavara noote,


Head harjutamist!

Jakob

Post navigation

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: