1. Kuidas valida esimest kitarri ja millist lisavarustust on vaja, et õppimist alustada.

Õpi kodus kitarri mängima!

Kitarri E-kursusele saad SIIT!

Selles postituses räägin Sulle sellest, kuidas valida oma esimest kitarri ja millist lisavarustust on veel vaja, et õppimist alustada.

Kuidas valida õige kitarr

Kõige tähtsam on, et pill oleks õige suurusega, sest liiga suure või liiga väikse pilliga alustades harjub suure tõenäosusega sisse vale mänguasend. Seda aga on hiljem raske korda saada.

Teiseks on tähtis, et ostaksid laia kaelaga pilli, sest kitsa kaelaga kitarri peale ei mahu vasaku käe sõrmed hästi ära.  Tulemuseks on see, et paljud noodid ja kooskõlad ei lähe kõlama ja on ebamugav mängida. See omakorda viib mängumotivatsiooni alla.

Untitled

Nüüd täpsemalt õige suurusega pilli valimisest:

6- kuni  7-aastastel lastel on tõenäoliselt kõige parem alustada ½ suuruses pilliga. Ja olenevalt lapse kasvutempost võib see suurus veel mitu aastat paras olla. Kui on tegu veel noorema lapsega, siis tõenäoliselt tuleks alustada veel väiksema pilliga. Kui laps alustab õppimist muusikakoolis ja tal on vaja ½ suuruses pilli, siis soovitan käsida, kas koolil on äkki sellist kitarri laenutada. ¾ suuruses pill võiks juba täitsa enda oma olla. 

Kõige parem on küsida pilli suuruse valikul nõu oma tulevaselt õpetajalt. Kui seda võimalust ei ole, soovitan minna mõnda muusikapoodi ja tõenäoliselt oskab poe teenindav personal samuti õige suuruse välja selgitada.

Kui on olukord, kus ¾ suurusega pill on väike, aga 4/4 pill on liiga suur, siis peaks ostma ⅞ suuruses pilli. Seda aga igas poes alati ei pruugi olla ja tuleb võibolla rohkem otsida.

Guitar-Sizes

 

Pilli valimisel tuleb muidugi rääkida ka hinnast.

Olen arvamusel et alustamiseks ei pea ostma kallimat pilli kui 100€ – 150€ . Esimeseks aastaks-kaheks leiab internetist ka 50-60 euroga pilli. Miks ei pea palju kulutama? Sest esimestel aastatel toimub suuremal määral mänguasendi, tehnika ja baasteadmiste omandamine. 

Peale esimest või teist aastat on juba teada, kas on soov pillimängu jätkata ja siis on näha, kas mõngija võimed on pilli võimalustest üle või mitte. Kui tase on kõrgem, siis võiks vaadata juba kallimate pillide poole.

Mida on veel vaja osta

 

jalapink

Kindlasti on vaja osta ka jalapink. Miks? Sest jalapingi abil saame mängida õige klassikalise mänguasendiga. See maksab umbes 15€ ja on igas muusikapoes olemas. Tõenäoliselt peab müüja käest küsima, sest tavaliselt pole need eraldi kuskil riiulil väljas. Jalapinki on lihtne ja mugav osta ka internetist.

IMG_20180915_224829.jpg

Noodipult pole kohe alguses elulise tähtsusega, kuigi see muudab pilliõppe üllatavalt palju mugavamaks. Vaata videot, kus seletan, kuidas on kasulik noodipulti kasutada: Noodipult ja kitarri harjutamine.

Kitarrihäälestaja pole praegusel nutiajastul enam hädavajalik, sest vastavaid rakendusi on sadu tasuta saadaval. Toksi vaid google playsse või app store’i sisse “guitar tuner” ja lae ĂĽks alla.  

häälestaja

Miks ja millal ikkagi osta kitarri häälestaja: 1) Kui pead tihti häälestama kohas, kus on mingit sorti müra või muusika, siis telefonirakendusega on raske pilli häälde saada, aga häälestajaga lihtne. Miks? Sest kitarri häälestaja pannakse kitarri külge ja see mõõdab pilli küljest tulevat vibratsiooni, aga telefonirakendus kasutab sisseehitatud mikrofoni; 2) Häälestajaga on mugavam ja kiirem häälestada.

Kuidas häälestajaga kitarri häälestada:

Ja nüüd väike kokkuvõte:

 • Pill tuleb osta õige suurusega
  • Klassikaline kitarr (nailonkeeltega)
  • Laia kaelaga
 • Alguses ei pea liialt raha kulutama
 • Kindlasti on vaja osta jalapink
 • Noodipult pole vajalik, aga tuleb kasuks ja teeb mängimist mugavamaks
 • Häälestaja võid osta, aga võid ka laadida vastava rakenduse oma nutitelefoni.

Kui soovid õppida kitarri, aga Sul on alustamisega seoses mõni küsimus, millele ma selles postituses ei vastanud, siis kindlasti kirjuta postituse alla kommentaar või võta minuga ühendust.

Tänan lugemast ja kaasamõtlemast. Kui oled ise kitarrimängija, siis vaata üle, kas pill, millel harjutad, on sulle paras. Kui oled kitarriõpilase lapsevanem, uuri välja, kas su lapse pill on talle paras.

Kui praegune pill on liiga suur, soovitan selle ootama jätta (kuni õpilane kasvab) ja uue ning õige suurusega pilli osta.


PS: Külasta kindlasti Kitarri kodu Facebooki lehekülge ja lisa see meeldivaks. Nii saad alati infot uutest postitustest ja vahel võid sealt ka muud kasulikku leida.

Facebooki pildike

Järgmisena: 2. Kus kitarri harjutada ja millist istet valida

  3 comments for “1. Kuidas valida esimest kitarri ja millist lisavarustust on vaja, et õppimist alustada.

 1. Evelin
  30/08/2021 at 7:42 p.l.

  Tere! Tänud kõigepealt ülevaatliku info eest! Olen ca 3 aastat ukulelet õppinud, peamiselt ise ja harjutan palju. Mõtlesin kitarri peale ka ja küsimus ongi, millist soetada. Olen ise normaalsuuruses, aga mul on väikesed käed ja lühikesed sõrmed ja pelgan, et ehk seetõttu ei saa hakkama. Kas 7/8 kitarr oleks mulle mugavam või pole selles suhtes täissuurusega vahet ja milliseid parameetreid võiks jälgida?

  • 30/08/2021 at 7:52 p.l.

   Tere. Tänan küsimuse eest. Soovitan minna pilli poodi ja küsida mõlemat suurust proovida. Kui olete suur inimene (enam ei kasva eriti), siis 4/4 on tavaliselt juba hea suurus. 7/8 suurusel on pisut kitsam kael ja ta on ise pisut väiksem.

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: