Number 1 Talendi raamat

Daniel Coyle – “THE LITTLE BOOK of TALENT”: 52 TIPS for IMPROVING YOUR SKILLS (tõlk. “Väike raamat talendist”: 52 nõuannet parandamaks sinu oskusi).

Milleks lugeda: Väike raamat talendist?

OSTA RAAMAT SIIT!

Oma raamatus kirjutab D. Coyle sellest, kuidas ta käis üle maailma kohtades, kust pidevalt tuleb oma ala tippe, suurkujusid, olümpiavõitjaid, artiste (raamatus on nende kohtade jaoks termin “talent hotbed”). Ta kogus parimatelt mentoritelt, treeneritelt ja õpetajatelt nende parimaid ideid ja nippe, mida kasutada, et saavutada mingi oskusega parimaid tulemusi.

LOE MINU KOKKUVÕTTEID RAAMATU PEATÜKKIDEST SIIT

KATEGOORIA: VÄIKE TALENDI RAAMAT

Picture_20170514_033744462

Raamatu üks suur idee on, et me kõik omame andeid. Parim viis oma oskusi ja talente arendada on järgida tõestatud ning läbiproovitud tehnikaid. Samal ajal on eraldi rõhutatud, et enamasti pole keegi sündinud geenius ega talent. Oma alal jõuavad reeglina tippu vaid need, kes võtavad aja, et pühenduda oma eesmärkidele täielikult ja harjutavad igapäevaselt.

the-little-book-of-talent

Kolm peamist teemavaldkonda raamatus:

  1. Alustamine: ideed sütitamaks motivatsiooni ja loomaks visiooni oskustest, mida tahad kasvatada.
  2. Oskuste arendamine: meetodid ja tehnikad suurimaks võimalikuks arenguks minimaalse ajaga.
  3. Progressi hoidmine: strateegiad ületamaks madalseise, hoidmaks motivatsiooni ja loomaks harjumusi pikaajaliseks eduks.

On olemas kahte tüüpi oskuseid: kõvad oskused ja pehmed oskused

Enne mingi oskuse õppimise alustamist tee kindlaks, kas tegemist on kõva või pehme oskusega.

Enamik oskusi on kooslus kõvadest ja pehmetest oskustest. Prioritiseerida tuleb kõvasid oskuseid, sest need on reeglina vundamendiks. Tehnika on ülitähtis. Ka suured professionaalid harjutavad pidevalt fundamentaalseid oskusi, et tasemel püsida. D. Coyle kirjeldab talenti nagu suurt tammepuud: tugev tüvi ja võimsad juured (kõvad oskused), kui need on head ja kandvad, siis võid tegeleda okste ning lehtedega (pehmed oskused).

Kõvad oskused (Hard skills)

Kõvad oskused on kõrge täpsusega oskused. Neid sooritatakse võimalikult täpselt ja õigeaegselt iga kord. Ideaalini on üks kindel tee, seda liigutust või tegevust võib kujutleda tegemas eksimatut robotit. Kõvad oskused põhinevad täpsuseni lihvitavate liigutuste vms kordamisele ja arendamisele. ABC – Always Being Consistent (tõlk. Olles alati järjepidev).

Kui oskust õpitakse õpetaja või treeneriga, siis on see enamasti kõva oskus. Et omandada kõva oskust, toimi, nagu hoolikas puusepp. Tuleb õppida fundamentaalsed oskused väga korralikult selgeks, tehes seda edasikiirustamata. Korratakse liigutusi, kuni nende ideaalilähedase valdamiseni. Tugevad algteadmised ja baasoskused loovad hea tee edasiarenemiseks. Järjepidevus ja pidev kordamine ning põhitõdede juurde naasmine on ülimalt tähtis.

Harjutamisel võib võrrelda aju “kelguga lumisel nõlval”: esimesed liud jätavad sügava jälje, ja edaspidi tahab kelk ise sinna tüürida – esimesed teadmised ning kordused on üliolulised. Ei tohi kiirustada. Vead tuleb avastada ja parandada nii varakult, kui võimalik.

Näiteid kõvadest oskustest:

  • tennisist servimas
  • laps lahendamas matemaatika ülesannet
  • kitarrist mängimas kindlat akordi või helide järjestust
  • korvpallur tegemas vabaviskeid
  • noor lugeja “tõlkimas” tähekujusid häälikuteks ja sõnadeks
  • tööline tootmisliinil

OSTA RAAMAT SIIT!

Pehmed oskused (Soft skills)

Pehmed oskused on kõrge paindlikkusega oskused. Hea tulemuseni on mitu teed.

Need oskused on selle tulemus, et aju on treenitud ülikiirelt lugema, mõistma mustreid ja reageerima täpselt õigesti ning õigeaegselt. Seda õpitakse erinevaid olukordi läbi mängides, lahendades ülesandeid ja ületades takistusi. Pead olema agressiivne, uudishimulik, eksperimenteerima, alati otsima viise enese proovilepanekuks. “Kõige loomingulisemad oskused nõuavad pikimat aega kohmakust.”

Treenides pehmet oskust, keskendu paljude korduste tegemisele lõputult proovilepanevas, muutuvas, haaravas keskkonnas. Saa tagasisidet, ära muretse liialt eksimuste pärast, tähtis on avastada. Need oskused on tihti lõbusamad harjutada, aga ka rasked ja nõudlikud, kuna pead olema iseendale treeneriks.

Alati küsi endalt: Mis töötas? Mis ei töötanud? Miks?

Näiteid pehmetest oskustest:

  • jalgpallur hindab kaitset, et sellest läbi mängida
  • kirjanik mõtleb lugude keerdkäike
  • rokkar improviseerib kitarrisoolot
  • politseinik hindab olukorras ohtu
  • koomik loob laval spontaanselt nalju

Pehmete oskuste juures on tähtis RRR – Reading, Recognising, Reacting (tõlk. olukorra lugemine, mustrite äratundmine, olukorrale reageerimine).

LOE MINU KOKKUVÕTTEID RAAMATU PEATÜKKIDEST SIIT

KATEGOORIA: VÄIKE TALENDI RAAMAT


Kui tahaksin sellest raamatust hakata parimaid palasid välja noppima, räägiksin ilmselt kõigist 52-st nipist 😀 , sest igas peatükis leidub väärtusi, milledest ei saa mööda vaadata. Nii saaks aga blogipostituse asemel kogu raamatu ümberjutustus

Olles seda raamatut umbes kolm korda läbi lugenud, olen paljusid nippe kasutama hakanud oma õpetajatöös. Mind teeb väga rõõmsaks see, et kõik ideed raamatust, mida olen katsetanud, on ka päriselt õpilastega töötanud. Soovin, et ka mind oleks õpetatud raamatus kirjeldatud põhimõtete baasil.

Kõigile neile, kellele ei meeldi eriti raamatuid lugeda, sest need on nii pikad ja igavad, ütlen lohutuseks (või pigem innustuseks), et raamat on võrdlemisi lühike. Nagu pealkirjaski öeldud (“väike raamat”), on peatükid lühikesed (maksimaalselt 1 lk, aga enamasti umbes paar lõiku).

Kui tegeled mõne alaga, mis nõuab mingisugust kordamist ja harjutamist, on see raamat just sulle. Mina ei saa selle raamatu promomise eest mitte midagi peale rõõmsa teadmise, et vähemalt mõni lugeja otsustab seda raamatut lugeda ja ennast oma alal täiesti uuele tasemele viia.


Raamat on inglise keeles.


Kui minu õppevideod Sulle meeldivad, vajuta Youtube’is kindlasti “meeldib” nuppu ja lisa Kitarri kodu Youtube’i kanalile tellimus. Nii saad alati teada, kui Kitarri kodu kanalil on uus video.


Tänan lugemast! Kui Sul tekkis mõni küsimus, kirjuta julgelt postituse alla kommentaar või võta minuga ühendust. Kui Sul on ideid, millest võiksin veel kirjutada või muid küsimusi mulle vastamiseks, siis anna sellest samuti teada.


Head Harjutamist! 🙂

Jakob

  6 comments for “Number 1 Talendi raamat

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: