Ukulele akordid

Ukulele on väga populaarne pill. Ukulele meeldib inimestele oma lihtsuse ja kõla pärast. Enamasti õpitakse ukulelel esimesena ära akordide mängimine, et lugusid ja laule ise saata. Järgnevas postituses räägingi ukulele akordidest ja selles, mis järjekorras on hea neid õppida.

Kui sa ei ole kindel, kas tahad õppida ukulelet või kitarri, siis loe seda postitust: Kitarr või ukulele? Kumba valida? Kui tahad rohkem teada saada ukulele ajaloo kohta, siis loe seda postitust: Ukulele ajalugu.

Ukulele akordid kitarri akordidega võrreldes

Kui panna kitarril kapo 5. vahesse ja mängida ainult nelja ülemist keelt, siis kõlab kitarr täpselt nagu ukulele (v.a 4. keel, mis on ukulelel üks oktav kõrgemal). Seega kitarristi jaoks on ukulele akordid tegelikult juba selged. Igal akordivõttel on lihtsalt teine nimi, aga alumist kahte keelt ei ole lihtsalt. Näiteks C-akord ukulele peal on kitarril G-duuri võte .

Eestikeelset materjali ukulele kohta väga palju ei liigu. Eestikeelne ukulele õpik on asi, mis võiks tegelikult ju olemas olla. Seniks aga on abiks järgnev postitus. 🙂

 

Ukulele akordid

Esimesed akordid, mida ukulelel õppida

Kõige esimene akord, mida võiks ukulelel õppida, on C-akord. See on väga lihtne akord, sest vasakus käes tuleb alla vajutada vaid ĂĽks sõrm.  Kitarri mõttes on see G-akordi võte.

C

C-akord: 1. keelel 3. vahes 3. sõrm.

Järgmine akord õppimiseks on Am-akord. See on samuti vasakus käes vaid ühe sõrmega. Kitarri mõttes on see Em-akordi võte.

Am-akord: 4. keelel 2. vahes 2. sõrm.

Am


Kui Am-akord on ukulelel õpitud, siis järgmine loogiline samm on ära õpida F-akord. F-akordi jaoks panen Am-akordist juba tuttava 2. sõrme peale ja siis lisan õigesse kohta 1. sõrme juurde.
Kitarri mõttes on see C-akordi võte.

F-akord: 4. keelel 2. vahes 2. sõrm ja

2. keelel 1. vahes 1. sõrm.

F

Ă•PI KITARRI AKORDE SIIT!

EESTI LAULUD AKORDIDEGA LEIAD SIIT!

UKULELE KEELTE VAHETAMINE

Kui C, Am ja F on selged, siis on hea ära õppida G-akord. Kitarri mõttes on see D-akordi võte. See pole kĂĽll raskusastmelt järgmine akord, aga kui õpid selle ära, saad kõiki nn 3-duuri ja 4-tuuri lugusid mängida (Loe lisa: Kitarri akordid). 

G-akord: 1. keel 2. vahe 2. sõrm,

3. keel 2. vahe 1. sõrm,

G

2. keelel 3. vahe 3. sõrm.

ukulele C Am F G

Kui need neli akordi on õpitud, siis on mõistlik need üle korrata ja siis nendega lugusid harjutada. Hea mõte on valida nii kolme (näiteks Sünnipäevalaul ja hea tuju laul) kui ka nelja akordiga lugusid.

Mis akordid järgmiseks?

D A G

Nüüd on edasi minekuks mitu varianti. Võib hakata lihtsalt ülejäänuid otsast õppima. Mina soovitan ära õppida järgmisena A-akordi ja D-akordi. Nii saad neid samu 3 akordiga lugusid harjutada (lisaks A-le ja D-le on vaja G-akordi).

Põhilised vajaminevad ukulele akordid:

Ukulele olulised akordid

Suurem valik ukulele akorde:

ukulele akordid

Kui Sind huvitab põhjalikum ukulele mängimise õpetus, siis mine ja uudista minu hea kolleegi, Lauri Kõlametsa, ukulele kanalit Youtube’is. Oma videotes selgitab Lauri väga põhjalikult, kuidas ukulelel meloodiat ja akorde mängida.

 

 

Tänan lugemast ja kaasa mõtlemast! Kui Sul tekkis mõni küsimus, kirjuta julgelt postituse alla kommentaar või võta minuga ühendust. Kui Sul on ideid, millest võiksin veel kirjutada või muid küsimusi mulle vastamiseks, siis anna sellest samuti teada.

Soovid minuga koostööd teha, minu õpilaseks saada või mind kitarri mängima kutsuda, siis vajuta SIIA.


Head Harjutamist! 🙂

Jakob

  11 comments for “Ukulele akordid

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: