Kui oled kitarrimänguga juba pisut pikemat aega tegelenud, siis on väga tõenäoline, et satud õppima mõnda kitarripala, kus on noodis märgitud midagi sellist: [6]=D (nr 6 on ringi sees). Mida see tähendab? See tähendab, et 6. keel (E-noot) tuleb häälestada D-noodiks ehk kaks pooltooni madalamaks. Videos näitan, kuidas see täpselt käib.
Ümberhäälestamiseks on kaks peamist põhjust:
Tavalise häälestuse puhul pole piisavalt madalaid noote.
Drop-d või veel madalamale häälestamise põhjus on see, et siis saab mängida lugudes madalaid basse, mida muidu kitarri peal ei ole.
Mängumugavus
Mõnedes palades on pea võimatu osasid harmooniaid mängida või vajalikke noote piisavalt kaua peal hoida. Sellises olukorras muudab ümberhäälestamine loo puhtalt esitamise mugavamaks, sest vasaku käe sõrmestus muutub mängitavaks.
Paljudel lugude coveritel kasutatakse seda võtet. Tuleb ette ka muude keelte ümber häälestamist. Näiteks vanamuusika palades kasutatakse vahepeal fis-häälestust. See tähendab, et 3. keel (G-noot) häälestatakse pool tooni madalamaks. Lisaks on lugusid, kus häälestatakse ka muid keeli. Hea näide on näiteks Attack on Titan, kus 1. keel häälestatakse madalamaks (D-noodiks), 5. keel madalamaks (C-noodiks) ja 6. keel madalamaks (D-noodiks).
Kui minu õppevideo Sulle meeldis, vajuta Youtube’is kindlasti “meeldib” nuppu ja lisa Kitarri Kodu Youtube’i kanalile tellimus. Nii saad alati teada, kui Kitarri Kodu kanalil on uus video.
Tänan kuulamast! Kui Sul tekkis mõni küsimus, kirjuta julgelt postituse alla kommentaar või võta minuga ühendust. Kui Sul on ideid, millest võiksin veel kirjutada või muid küsimusi mulle vastamiseks, siis anna sellest samuti teada.



Head Harjutamist! 🙂
Jakob