Titoks

Titoks – Eesti gypsy-jazzi lipulaev!

Virtuoosne, särav, tähelepanu püüdev ja meeletult tehniline, ent samas kõrvale mahe Titoksi muusika on vaimustanud kuulajaid üle terve maailma.

Kollektiivi muusika viib kuulaja ajamasinas rännakule, kus avastatakse unustatud nostalgilisi meloodiaid, energiast pakatavaid swing’i rĂĽtme ja suitsuse salongimuusika sumedat atmosfääri.

Kvartett on oma muusika aluseks võtnud gypsy-jazzi stiili, mida iseloomustab kitarri tugev rĂĽtmiline saade “la pompe”. Tänu sellele tehnikale on võimalik kitarriga täita trummi ja saateinstrumendi funktsiooni ĂĽheaegselt.
Haruldaseks teeb stiili ka see, et kasutusel on ainult keelpillid – viiul, kitarr ja kontrabass.

Titoks - Blues En mineur - Django Reinhardt

Titoks sai oma alguse Tartust, kus kohtusid viiuldaja Kristjan Rudanovski ja kitarrist Jaanis Kill. Algselt mängisid nad kahekesi erinevates restoranides ja lokaalides ning korraldasid väiksemaid kontserte Rudanovski & Kill nime all. Kuna paljud esinemised vajasid taustamuusikat ja mängima pidi pikalt, jäi duol palju ruumi katsetusteks ja eksperimentideks – mängiti tuntumaid jazz-i standardeid, bluesi ja ka Eesti muusikat, kuni leiti juhuslikult nende instrumentide jaoks kõige kõnetavam stiil gypsy-jazz.

Mõned aastad hiljem loodi ĂĽhe esinemise jaoks suurem koosseis (praeguseks nime all Les Estrellas), kus kohtusid Kristjan ja Jaanis kontrabassimängija Robert Nõmmann’iga. Pausi ajal hakkasid nad kolmekesi mängima ja avastasid, et kontrabass on just see, mis nende muusikast puudu on. Tänu kontrabassile tekkis kitarrile oluliselt rohkem soleerimisruumi ning võimalikuks said ka põnevad mitmehäälsused. Lisaks laienes suurel määral ka koosseisu repertuaarivalik – esitatakse ka palasid, kus esirollis on kitarr või kontrabass. Titoksi esimene kontsert oli aastal 2016. IDeejazz Festivalil.

Kuula Titoksi lugusid juba lugemise taustaks

Tõelise hoo sai trio sisse 2017. aasta lõpul, kui esineti Norras Lillehammer Jazz Festivalil. Eriti menukaks osutus aasta 2018: aasta alguses oli Titoks tuuril koos Mart Sandri big-bändi Swing Swindlers-iga, aasta jooksul esineti mitmetel festivalidel (Jazzkaar, Tudengijazz, Ă•isu Veinifestival jpt.) ning aasta lõpuks andis trio välja debĂĽĂĽtalbumi “When Day Is Done”. Trio käis ka seda albumit Kultuuriministeeriumi abil esitlemas Euroopa tuuril – mängiti Prantsusmaal, Belgias, Luksemburgis, Inglismaal ja Saksamaal.

Lisaks on Titoks kahel korral (2019 ja 2020) nomineeritud aasta jazzansambli tiitlile ja käinud korduvalt Eestit esindamas välissaatkondade ĂĽritustel, sh Moskva ja Nur-Sultan. Titoksi tulevikueesmärgiks on siseneda gypsy-jazz’i rahvusvahelisesse skeenesse ning anda oma panus selle stiili innovatsiooni.

2020. aasta sügisel Jazzkaar avakontserdil liitus ansambliga Ainar Toit, et täita seni tühjana olnud koht rütmikitarristina.

2021. aasta esimesel oktoobril tuli Titoksil välja teine album “Titoks”, mida võib pidada Eesti esimeseks autentseks mustlas-jazzi albumiks.


Kuula Titoksi läbi Spotify: spotify/titoks

Titoksi Facebook: facebook.com/Titoksid/

Ăśks vahva arvustus: muurileht.ee/titoks-titoks-2022/


Kui soovid ka enda tutvustavat postitust Kitarri kodu lehele, siis kirjuta jakob.kitarrikodu@gmail.com. Tutvustuse lisamine on tasuta.

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: