Väike talendi raamat: II peatükk

D. Coyle – The Little Book of Talent (Väike raamat talendist)

Milleks lugeda: Väike raamat talendist?

Raamatu leiad SIIT: https://amzn.to/3BZJhTS

Loe raamatu tuvustust siit: Parim talendi raamat

Veeda vähemalt 15 minutit päevas oskust oma ajju “graveerides”

Mis on parim viis õppida uut oskust? Paljud talentide kasvulavad (talent hotbeds) kasutavad lähenemisviisi, mida raamatu autor kutsub graveerimismeetodiks. See tähendab, et õppija jälgib ülimalt keskendunult, kuidas meister sooritab konkreetset oskust. Jälgida tuleb suure intensiivsusega üha uuesti ja uuesti, kuni sellest oskusest tekib peas kõrgetasemeline joonis.

Raamatus toob autor näite tennisest, kus Timothy Gallwey valis madala “naturaalse” potentsiaaliga keskealised inimesed, et neile tennise servi õpetada just selle meetodiga. Mõnekümne minutiga olid osalejad saavutanud arvestataval tasemel servi. Teise näitena räägitakse Suzuki meetodist (loe raamatust lisa).

Võtmetähtsusega on intensiivne seoste loomine. On vaja vaadata ja kuulata nii täpselt, et suudad kujutada ette seda tunnet, nagu oleksid ise konkreetset asja sooritamas. Füüsiliste oskuste puhul tuleb ent kujutleda sooritaja kehasse. Teadvusta endale liigutusi, rütmi; proovi tunnetada nende sisemisi kujusid.

Mentaalsete oskuste puhul simuleeri oskust eksperdi otsustusmustreid läbi mõeldes. Raamatus tuuakse näide male õppimisest, kus maletajad mängivad läbi juba mängitud mänge. Lisaks räägitakse sellest, kuidas esinejad räägivad läbi kuulsaid kõnesid ja muusikud aranžeerivad (teevad covereid) kuulsatest lugudest.


Kuidas kitarrimängus seda nippi kasutada?

  • Enne õppimist vaata pingsalt, kuidas õpetaja sätib pilli omale sülle ja kuidas ta tehniliselt noote tõmbab. Püüa täpselt teadvustada, millised lihased ja mis suunas täpselt liiguvad. Püüa panna end peas õpetaja asemele neid samu liigutusi tegema.
  • Kui õpid uut asja, ära kiirusta kohe mängima, vaid pigem vaatle korralikult ja enne proovimist mõtle täpselt läbi, mida tegema hakkad.
  • Enda musikaalsuse arendamiseks ja erinevate mänguviiside õppimiseks võib kuulata ja vaadata oma parasjagu õppimises oleva loo videoid erinevatelt esitajatelt.
  • Nagu raamatus öeldud, proovi teha endale meeldivatest lugudest oma seadeid ja neid mängida.

Raamatu leiad SIIT: https://amzn.to/3BZJhTS

Raamatu tekst on tõlgitud inglise keelest. Seda on mugandatud ja oma sõnadega edasi antud.


Kui minu õppevideod Sulle meeldivad, vajuta Youtube’is kindlasti “meeldib” nuppu ja lisa Kitarri kodu Youtube’i kanalile tellimus. Nii saad alati teada, kui Kitarri kodu kanalil on uus video.


Tänan lugemast! Kui Sul tekkis mõni küsimus, kirjuta julgelt postituse alla kommentaar või võta minuga ühendust. Kui Sul on ideid, millest võiksin veel kirjutada või muid küsimusi mulle vastamiseks, siis anna sellest samuti teada.


Head Harjutamist! 🙂

Jakob

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: