Kitarri flažoletid ehk ülemhelid

Mis on flažoletid ehk ülemhelid?

Kuidas mängida kitarri Flažolette

Flažolett on keelpillide mängutehniline võte. Siin postituses keskendun kitarri flažolettidele.

Loomulikud ehk lahtiste keelte flažoletid

Kõige lihtsama flažoleti saab siis, kui toetada üks sõrm õrnalt vastu keelt 12. astmetraadi (freti) kohal ja tõmmata samal ajal keel helisema. Kohe, kui flažolett on läinud kõlama, tuleb võtta sõrm keele pealt ära, et noot jääks kõlama. Kui sõrm keelele jätta, siis summutab see saadud noodi kiirelt ära.

Flažoleti saab ka 7. 5. ja 9. astmetraadi kohalt. Teoreetiliselt saab loomulikke flažolette mujalt ka, aga enamik neist ei lähe kitarri peal lihtsalt kõlama.

Kitarrimängus tavaliste (loomulike) flažolettide kitarrimängus kasutamise peamised põhjused:

Kõlavärvide andmine. Flažolettidel on oma spetsiifiline kõla, mida tavaliste mängutehnika võtetega saavutada ei saa. Lisaks on neil see omadus, et nad jäävad peale tõmbamist kõlama nagu lahtised keeled (ei pea noodi hoidmiseks midagi peal hoidma). Väga tihti ksutatakse flažolette lugude lõpus.

Nootide saamiseks, mida kitarril loomuliku viisil ei saa või on ebamugav mängida. Siinkohal on mõeldud peamiselt neid flažolette, mis on kõrgema kõlaga kui 12. vahe loomulikud flažoletid.

Flažoletid on enamasti noodis tähistatud kandiliste nootidena. Mõnikord on nende kohale kirjutatud ka see, mis vahe ülemheliga on tegemist.

Kunstlikud flažoletid

Kuidas teha kunstlikke flažolette

Flažoletid on kunstlikud siis, kui nende jaoks on vaja vasaku käe sõrmedega astmevahesid kinni vajutada. Kunstlike flažolettide oskamine avab palju uusi ja huvitavad lugude rikastamise viise.

Kui loomulike võtmiseks oli vaid mõni variant, siis kunstlike jaoks on palju rohkem.

Kõige esimene kunstlik tekib nii: Vajutad alla keele 1. vahe – 12. vahe flažoleti asukoht rändab 13. vahe juurde (ühe võrra kõrgemale). Nüüd saab ühe käega flažoleti mängimise tehnikat kasutades tõmmata kõlama 13. vahe flažoleti. Kui vajutada alla 2. vahe, rändab flažolett 14. vahesse jne. Videos näitan seda väga lihtsasti arusaadavalt.

Väga kena, aga väga keeruline näide flažolettide kasutamisest kitarrimuusias.

The hardest piece I've ever played on guitar...

Kui minu õppevideod Sulle meeldisid, vajuta Youtube’is kindlasti “meeldib” nuppu ja lisa Kitarri kodu Youtube’i kanalile tellimus. Nii saad alati teada, kui Kitarri kodu kanalil on uus video.


Tänan kuulamast! Kui Sul tekkis mõni küsimus, kirjuta julgelt postituse alla kommentaar või võta minuga ühendust. Kui Sul on ideid, millest võiksin veel kirjutada või muid küsimusi mulle vastamiseks, siis anna sellest samuti teada.


Head Harjutamist! 🙂

Jakob

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: