Läbi mängimine või läbi harjutamine? Kumb on parem?

Mis asi on läbi mängimine ja kuidas erineb see läbi harjutamisest? Millal on parem läbi mängida ja millal on parem läbi harjutada? Sellest räägin järgnevas postituses.

Läbi mängimine

Läbimäng on, nagu pealkiri juba ütleb, millegi läbi mängimine. Kui mängida lugu läbi, siis kõlab see lugu nii hästi või halvasti, kui ta parasjagu mängijal selge on. Iga liigutus salvestub ajus. Seega läbimäng kinnistab lugu selle hetke tasemel.

Kui lugu on veel õppimisfaasis ja vigu ning mõttepause on palju sees, siis läbimäng süvendab ja kinnistab neid eksimusi. Kui lugu on selgeks õpitud, siis läbimäng kinnistab ja hoiab seda õiget varianti.

Enamik õpilasi alguses “harjutab” kodus lugusid läbi mängides. Kuna alguses ei teata paremaid viise, on see okei. Eesmärk aga peaks ikkagi olema järk-järgult liikuda kasulikemate harjutamise harjumuste suunas.

Läbi harjutamine

Läbi harjutamine tähendab loo või selle osa järk-järgult üle kordamist. Enamik lugusid jaotub mõttelisteks juppideks.

Kui harjutan lugu läbi, siis hakkan algusest mängima. Kui teen vea (vale noot, vale rütm, mõttepaus vms), siis peatun ja parandan vea. Seejärel harjutan selle veaga koha üle ja alustan jupi algusest uuesti. Kui see koht, mis enne ebaõnnestus, nüüd hästi tuleb, siis mängin edasi. Kui see aga läheb uuesti sassi, siis kordan eelmist tegevust.

Kui jupp tuleb puhtalt välja, siis lähen edasi. Kui tuleb viga sisse, siis alustan jupi algusest uuesti. Sellise meetodiga harjutan kogu loo läbi ja selle tulemusena saab lugu paremini selgeks ning vigasid jääb vähemaks.

beard-3391819_1920

Millal on hea lugusid läbi mängida?

Millal on läbimäng mõistlik:

  • kui tahad peale korralikku harjutamist saada üldpilti, kuidas lugu sul juba välja tuleb;
  • kui on vaja kellelegi ettemängida ja läbiharjutamine ei oleks sobilik;
  • kui lugu on juba selge ja harjutad esinemiseks;
  • kui sul on väga piiratud aeg konkreetsel päeval harjutamiseks, aga sa tahad kogu loo üle vaadata.

Millal on hea lugusid läbi harjutada?

Läbi harjutamine on enamasti parem variant kui läbimäng, sest see arendab ja aitab sind edasi. Läbi harjutamisest veel kasulikum on juppide eraldi väga korralikult harjutamine, sest nii saab lugu kiiremini selgeks (vaata lisaks: Kuidas süüakse elevanti?). Selle korraliku harjutamise lõpetuseks võiks veel läbi harjutada loo ja alles siis veel soovi korral läbi mängida.


Tänan lugemast ja kaasa mõtlemast! Kui Sul tekkis mõni küsimus, kirjuta julgelt postituse alla kommentaar või võta minuga ühendust. Kui Sul on ideid, millest võiksin veel kirjutada või muid küsimusi mulle vastamiseks, siis anna sellest samuti teada.

Lisa Youtube’i tellimus Kitarri kodu kanalile! 🎸🏡 Siis oled alati kursis Kitarri kodu  🎸🏡 uute videotega. 🙂


PS! Külasta kindlasti Kitarri kodu Facebooki lehekülge ja lisa see meeldivaks. Nii saad alati infot uutest postitustest ja muust teemakohasest.

Untitled.png

Head Harjutamist! 🙂

Jakob

 

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: