Kitarri akordid

Kitarrimängu lahutamatu osa on akordimäng (nn “kitarri duuride mängimine”). Klassikalise kitarri õppimisel ei tegeleta tavaliselt akordimänguga esimestel aastatel ĂĽldse. Põhjus on väga lihtne. Enne on vaja selgeks saada mänguasend, mänguliigutused, ĂĽhehäälne  meloodia, bassiga meloodia jne. Akordid tulevad õppetöösse järk-järgult erinevate lugude sees.


Eesti lood akordidega leiad SIIT

Kuidas õigel ajal õige rütmida akorde mängida? Loe SIIT!


Kitarri akordid - õppimine seletuste ja piltidega

Järgnevas postituses näitan põhilisi kitarri akorde, millest võiks kitarril akordide mängimise õppimist alustada.

Kitarri akordide tabel (kitarri tuuride tabel)

Järgnevalt näed pilti kõigist põhilistest akordidest. Kitarri akordide juures on läbiv joon see, et akordi nimi on selle akordi kõige alumise noodi järgi (kui ei ole tegemist mõne alteratsiooniga).

C, D, Dm, E, Em, F, G, A, Am, H (B)

Kitarri akordid algajale

Nüüd räägin sellest, kuidas ja millises järjekorras võiks minu arvates kitarril akorde õppima hakata.

Esimesed kolm kitarri akordi, mida õppida

Esimesed akordid, mida enda kogemuse põhjal soovitan õppida on D, A ja G.

D, A, G.png

Miks just need akordid? Sellepärast et nende akordide abil on võimalik mängida kõiki nn kolme-duuri-lugusid. Lood, mis nende akordidega kohe meelde tulevad: “Kui sul tuju hea“, “Kes elab metsa sees?“, “Karu aabits”, “Ehitame maja“, “SĂĽnnipäeva laul“, “Jaanipäev” (vajuta laulu nime peale, et näha sõnu koos kitarri akordidega). Kõik need lood on mängitavad ka akordidega C, F ja G, aga kuna F akord on algajale barree võtte tõttu väga raske. Siinkohal tuleb muidugi ära mainida, et ka G akord pole kõige lihtsam, aga see on siiski F akordist kergem õppida.

Kitarri kolme akordi laul

Väga tähtis on G akordi mängida 3. , 2. ja 4. sõrmega. Harjuta G akord nende sõrmedega endale varakult sisse, sest nii on sul hiljem palju lihtsam. G akordi võetakse tihti 2. , 1. ja 3. sõrmega, aga selleks tuleb käsi viltu keerata ning järgmise akordi võtmiseks tuleb kogu asend jälle tagasi tõsta. Esimese variandi puhul sellist üleliigset käega võimlemist ei toimu.

Ma mängisin mitu aastat G akordi valesti.

Järgmised neli kitarri akordi, mida õppida

Kui D, A ja G akordid on selged ja oskad neid arvestataval kiirusel ka vahetada, võib asuda järgmisi kitarri akorde õppima. Soovitan nĂĽĂĽd ära õppida C, Am ja F akordi.  Väga suur osa levinud pop-lugudest on ĂĽles ehitatud akordidele C, Am, F ja G. Kui need selgeks saad, on võimalik juba tuhandeid lugusid kitarril saata.

C, Am, F, G.png
Vale liigutus tuleb tavaliselt automaatselt.

ALTERNATIIV C, Am, F, G variandile on G, D, Em, C. Neid akorde on hulga lihtsam vajutada, aga enamasti on lugude sõnade juures kirjas C, Am, F, G akordid.

Kitarri barree akordid

F duur kitarril

F akordis tuleb 1. sõrmega esimeses vahes alla vajutada kõik kuus keelt (parempoolne pilt). Kui üle kuue keele barree vajutamine on sulle alguses raske, siis on võimalik mängida F akordi ka neljal keelel (vasakpoolne pilt).

F akord.png
Õpetus algajatele: F akord kitarril kõlama

Mis järjekorras edasi?

Edasi ongi mõistlik ära õppida kõik ülejäänud nii-öelda puhtad akordid: E, Em, Am, Dm, H (B). Miks H akordi taga on sulgudes B? Sest kõikidest inglisekeelsetest allikatest leitavad lugude akordisaated kasutavad tähistusena H asemel B-d.


Eesti lood akordidega leiad SIIT

Kuidas õigel ajal õige rütmida akorde mängida? Loe SIIT!


Kitarr kodu saad toetada Kitarri kodu Patreoni lehel: https://www.patreon.com/kitarrikodu

Vajuta Youtube’is kindlasti “meeldib” nuppu ja lisa Kitarri kodu Youtube’i kanalile tellimus. Nii saad alati teada, kui Kitarri kodu kanalil on uus video. Head harjutamist!


Tänan lugemast ja kaasa mõtlemast! Kui Sul tekkis mõni kĂĽsimus, kirjuta julgelt postituse alla kommentaar või võta minuga ĂĽhendust. Kui Sul on ideid, millest võiksin veel kirjutada või muid kĂĽsimusi mulle vastamiseks, siis anna sellest samuti teada.


Head Harjutamist! đź™‚

Jakob

%d bloggers like this: