Minu muljed Tartu klassikalise kitarri festivalist

Mõned päevad tagasi jõudis lõpule esimene Tartu klassikalise kitarri festival. Selle raames toimus palju kontserte, lisaks meistriklassid, loengud, ansambliõpe (Loe festivalist lisa siit!). Mul oli au olla korraldustiimis ja  juhendada ühte lasteprogrammi rühma.

Laurie Randolph ja muusikateater

Festivalil õpilasena osalejate programmi põhiline koostaja oli Laurie Randolph (Loe lisa siit!). Tema kirjutatud ja seatud teosed meeldisid õpilastele väga. Neid oli vahva õppida ja esitada.

Muusikateater on kaasahaarav viis muusika esitamist ja kuulamist huvitavamaks muuta. Lugude vahel on tavaliselt dialoogid, jutuvestja rääkimine ja/või pillidega olustikule sobivate helide tekitamine (Loe laste eriprogrammi kohta lisa siit!).

Näiteks lisan siia muusikateatri teose. Seda rühma juhendasin festivalil mina.

“Brother John” ehk “Vend Jakob”

Brother John- Laurie Randolph

Seda teost oli väga huvitav lastega esitamiseks ette valmistada. Kuna kõik oli ise juba nii huvitav, ei tekkinud proovides kordagi distsipliini probleeme. Lapsed tahtsid väga õppida ja mängida. Mõnel korral ei tahtnud nad proovist äragi minna.

67883330_370474820307139_3477954539368218624_n

Kontserdid

Festivali raames toimus iga päev vähemalt üks kontsert (tavaliselt kaks).

Kolmel päeval toimus Jaani kirikus tasuta pooletunnine kontsert. Sellised lühemad kontserdid on noorematele kitarriõpilastele ideaalsed, sest pool tundi jaksab laps ikka kuulata ja selle ajaga saab kontserdi tunde ka kätte.

Õhtustel kontsertidel esinesid Eduardo Fernandez, Duo Telluur, Eesti kitarrikvartett. Viimasel päeval toimus festivali lõppkontsert, kus lavale jõudsid muusikateater, ansamblimuusika ja solistid.

Loengud

Neljal hommikul toimusid väga huvitavad loengud.

Esimesel hommikul Rääkis Patricio Zeoli (Loe lisaks siit!) Alonso Mudarrast ja tema teosest “Fantasia que contrahace la arpa en la manera de Ludovico”. Selle teose juurde käib kaks huvitavat autori tsitaati: 1) “It is difficult until it is understood” (See on raske niikaua, kuni see saab arusaadavaks); 2) “From this point to the end, there are some bad notes but if you play them well, they will sound allright” (Sellest punktist kuni lõpuni on mõned halvad noodid,aga kui sa mängid neid hästi, kõlavad nad normaalselt). 

The_lecture_large.jpg

Ülejäänud kolmes loengus tutvustas Eduardo Fernandez (Loe lisa siit!) Lõuna-Ameerika muusika ja tantsude arengut ja selle kasutusviisidest kitarrimuusikas. Loengud olid väga põhjalikud ja informatiivsed. Eduardo mängis ette palju näiteid ja kolme loengu kokkuvõtteks tekkis päris hea ülevaade.

Eduardo_large.jpg

Meistriklass

Mis on meistriklass? Meistriklass on põhimõtteliselt individuaaltund väga kogenud õpetajaga. Tavaliselt on tegu kĂĽlalisõppejõuga. Ă•pilane on valmistanud ette loo (või mitu lugu) ja meistriklassis saab ta nõuandeid, kuidas seda pala paremini esitada. See hõlmab tehnikat, sõrmestust, ajastukohasust, pala karakterit jne. Väga tihti on meistriklassid “avatud” ehk neid saavad teised õpetajad ja õpilased vaatama tulla.

Mina käisin Eduardo Fernandezi meistriklassis ja mängisin J. S. Bachi kahte gavotti (BWV 995). Eduardo on väga heasüdamlik ja soe inimene. Samal ajal on tal väga põhjalikud teadmised erinevatest muusikažanritest ja nende esitamisest. Meistriklass oli väga informatiivne ja mul oli väga mugav temalt õppida.

Festival toimub ka järgmisel aastal

Tartu klassikalise kitarri festival toimus esimest korda ja on planeeritud korduma igal aastal. Tõenäoliselt hakkab informatsiooni avalduma juba talve lõpus või kevadel. Kui tahad olla uudistega kursis, siis kindlasti lisa Kitarrikodu ja Festivali Facebooki lehed meeldivaks, sest kõige värskem info on just sealt.

Pilte lõppenud festivalist vaata siit!


Tänan lugemast ja kaasa mõtlemast!  Kui oled ise kitarrimängija, võta kindlasti plaani järgmisel aastal festivalist osavõtt. Kui oled kitarri õpilase lapsevanem, planeeri juba varakult plaani oma laps festivalile suunata.


Kui sul tekkis mõni küsimus Tartu klassikalise kitarri festivali kohta, kirjuta julgelt postituse alla kommentaar või võta minuga ühendust. Kui sul on ideid, millest võiksin veel kirjutada või muid küsimusi mulle vastamiseks, siis anna sellest samuti teada.

PS: Külasta kindlasti Kitarri kodu Facebooki lehekülge ja lisa see meeldivaks. Nii saad alati infot uutest postitustest ja vahel võid sealt ka muud kasulikku leida.

Lisaks, hakka jälgima ka Kitarri kodu Insagrami kontot: https://www.instagram.com/kitarrikodu/

Facebooki pildike

Head Harjutamist! 🙂

Jakob

  1 comment for “Minu muljed Tartu klassikalise kitarri festivalist

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: