Kuidas lapsevanem saab õpilast aidata?

Mida noorem on õpilane, seda olulisem on lapsevanema tugi õppetöös. Järgnevalt räägin viisidest, kuidas saavad vanemad õpilast õppimises aidata.

Lapsega kitarritundi kaasa

Mida noorem on õpilane, seda kasulikum on, kui lapsevanem saab tulla tundi kaasa. Eeldus on siinkohal muidugi see, et vanem jälgib aktiivselt tundi ja õpib, mida jälgida, kui laps kodus harjutab (on olnud juhtumeid, kui lapsega kaasas olev inimene vahib niisama ringi ja on pigem segav faktor õpilase jaoks).

Mida teha tunnis kaasas olles:

Jälgi teraselt, mida õpetaja seletab ja näitab. Püüa tähele panna nii hästi, et suudad kodus lapsele üle rääkida samu asju. Nii oled võimeline teda harjutamise juures juhendama.

Olen rääkinud, et minu põhiline ülesanne õpetajana on õpilase harjutama õpetamine. Tavaliselt läheb päris kaua aega enne, kui õpilasele endale harjub sisse igapäevane harjutamine ja ÕIGESTI harjutamine. Lapsevanem saab siinkohal väga suure töö ära teha ja õpilase õppeprogressi suurel määral kiirendada.

Õpi ise kitarri mängima

Võta ise kitarritunde või õpi kitarri mängima Kitarri kodu E-kursusel. Loe Kitarri kodu E-kursuse kohta rohkem SIIT!  Kui oskad ise kitarri mängida, siis oskad paremini ka oma last õpingutes aidata. 

Õpilase harjutama suunamine läbi positiivsete motivaatorite.

Ma ei väsi kordamast, et kõige olulisem osa instrumendi õppimisel on iga päev harjutamine. Siin saab samuti lapsevanem palju ära teha.

Oluline on, et laps saaks aru, miks iga päev harjutamine on tähtis. Minimaalne harjutatud aeg peaks alguses olema viis minutit, aga mitte rohkem.

Tuleb suunata läbi positiivsete asjade ja igal võimalusel vältida sundimist ning ähvardamist.  Ă„hvarduse ja/või sunni peale harjutab laps ilmselt vajalikud asjad ära, aga pikemas perspektiivis võib tal tekkida sĂĽgav trots ja ta lõpetab pillimängu esimesel võimalusel.  Soovitan kasutada näiteks kalendri meetodit, mis on minu õpilaste puhul väga hästi töötanud.

Suhtlus erialaõpetaja ja vajadusel rühmaainete õpetajatega.

Kui pole võimalust tunde külastada või laps on juba vanem kui umbes kümne aastane, siis on kasulik omada kasvõi üldist ülevaadet tema õppeprogressist. Õpetaja saab anda tagasisidet õpilase taseme ja arengu kohta ning vajadusel rääkida sellest, kuidas õpilast kodus suunata või aidata.

Kodus võib laps öelda, et ta on juba ära harjutanud (kuigi ta tegelikult ei ole), et tunnis läks hästi (tegelikult ei läinud) või et esinemine õnnestus (tegelikult mitte). Nii võib jääda olukord pikaks ajaks märkamatuks. Kui aga selline asi varakult teada on lapsevanemale, saab ta õpetajaga koostöös last aidata.

Lõpetuseks, tuleb vältida “helikoptervanemaks” saamist. Optimaalses olukorras on ĂĽlevaade õpilase progressist ja ollakse valmis vajadusel lapsele toeks olema.

 


 

Tänan lugemast ja kaasa mõtlemast!  Kui oled ise kitarrimängija, soovitan sul enda sees mõelda, kas su ema või isa saaks sind sinu õpingutes aidata/paremini aidata. Kui oled kitarriõpilase lapsevanem, vii end kurssi, kuidas su lapsel läheb ja kas on midagi, mida saad tema aitamiseks ära teha. 


 

Kui sul tekkis mõni küsimus selle kohta, kuidas lapsevanem saab õpilast tema õpingutes aidata, kirjuta julgelt postituse alla kommentaar või võta minuga ühendust. Kui sul on ideid, millest võiksin veel kirjutada või muid küsimusi mulle vastamiseks, siis anna sellest samuti teada.

PS: Külasta kindlasti Kitarri kodu Facebooki lehekülge ja lisa see meeldivaks. Nii saad alati infot uutest postitustest ja vahel võid sealt ka muud kasulikku leida.

Facebooki pildike

Head Harjutamist! 🙂

Jakob

  2 comments for “Kuidas lapsevanem saab õpilast aidata?

Kirjuta midagi!

%d bloggers like this: